Gyógynövények:
Nefelejcs:
Ez a szép kis virág már az ókorban is a szerelem szimbóluma volt.Rengetek mese,legenda kapcsolódik hozzá.Egy osztrák legenda szerint a szerlmespár az esküvojét megelozo napon a Duna partján sétált.A folyó hullámai apró kék virágokat sodortak feléjük.A szerelmes férfi meg szerette volna ajándékozni szíve választottját,ezért a folyóba vetette magát.Az eros sodrás azonban elragadta.Utolsó erejébol a partra vetett néhány szál virágot,és azt kiáltotta:Ne felejts!
Bodza:
A népi gyógyászat fozet ,tea,kenet formájában a legkülönbözobb célokra alkalmazza.Enyhíti a megfázás tüneteit,torokfertotleníto hatású.Illatszernek sem utolsó:enyhíti a túlzott napozást követo borgyulladást.A bodza pozitív hatása ellenére sokan tartanak ettol a mágikusnak vélt növénytol.A középkorban úgy vélekedtek,hogy a boszorkányok,amikor menekülniük kellett,szívesen változtak bodzabokorrá!
Bojtorján:
Biztos mindenki dobálódzott már bogánccsal ami nem más, mint a bojtorján virága.Valaha a bojtorján a boszik kedvenc növénye vol:különbözo fozeteket készítettek belole.A bojtorján kivonata segít a nehézségek leküzdésében,és védelmet jelent az átokkal szemben.Fozete segíti az emésztést,külsoleg alkalmazva gyógyítja a különbözo borbetegségeket.Hajhullás ellen tanácsos jól alaposan a fejborbe dörzsölni-na persze nem a bogánycsot!
Rózsa:
El tudtok képzelni egy kertet rózsa nélkül? Na hát ez az! A rózsa az egészség és a szépség szimbóluma. A szép virághoz csodálatos legndák kapcsolodnak. Egy osi legenda szerint valaha, amikor az emberek még nem ismerték a rózsát, egy fiatal leányt boszorgánysággal vádoltak, és máglyahalálra ítélték. A lány már ott állt a máglyán, amikor csoda történt: a máglya virágzó rózsabokkorá változott. Manapság a vörös rózsát a szerelem szimbólumának tartják. A többi színeknek is van jelentosségük: a sárga féltékenységet, a fehér ártatlanságot, a rózsaszín romantikus szerelmet jelképez.
Rozmaring:
Régóta ismert fuszer. Serkenti az idegrendszert, javítja az emlékezetet. Az ókori Rómában a tanulók rozmaringot fontak a hajukba, hogy jobban megjegyezék a tanultakat. Azt tartoták, hogy a küszöb közelében elültetett rozmaring távol tartja a háztól a boszorkányokat. A barátság és az emlékezet szimbólumaként gyakran fonták temetési koszorúkba is. Remek altatószer. Az ágy fölé akasztva- az álomfogóhoz hasonlóan- távol tartja a rossz álmokat.
Menta:
mindenki ismeri a menti frissíto illatát. Ehez a növényhez csodálatos legenda kapcsolódik: Minthe nimfa szerelembe eset Platon földistennel. Platon féltékeny felesége a fiatal lányt növénnyé változtatta. A menta gyógyhatása közismert: segít az emésztési problémákon,a fejfájás leküzdésében, elviselhetobbé teszi a repülést. a mentatea felgyorsítja az emésztést.
Menta tea (mentához tartozik):
Mentatea
A bors- vagy fodormenta remek teafu. Az utóbbi aromája enyhébb, íze kellemesebb. Mindketto egyformán jó puffadás, gyomorsav, kólika, és rossz gyomor kezelésére.
1 liter vízhez 50 g friss, vagy 25 g szárított mentalevélre van szükségünk. Ha frissel dolgozunk, a szárát tegyük el, csak a leveleket használjuk!
A teába a mentán kívül tegyünk még egy 10 g koriandert és 5 g ezerjófüvet.
A gyógyfüveket tegyük egy hoálló edénybe és öntsünk rá forró vizet. A füveket 15 percig hagyjuk benne állni.
Ezután szurjük le, igyuk mézzel és frissen facsart citromlével.
Madár berkenye (Sorbus aucuparia):
Narancsvörös termésu fa. A népi gyógyászatban osidok óta alkalmazzák szípanaszok kezelésére. Vigyázat! A friss termés mérgezo. A benne lévo méreganyag a fozés vagy szárítás során lebomlik. A megfozött és megcukrozott berkenye remekül illik a marhahúshoz. Valaha mágikus növénynek tartoták, ezért amulettek és mixtúrák készítésére használták. Tini boszik figyelem! A saját készítésu berkenye nyaklánc ma is csodákra képes!
Mikulásvrág:
Ehez a növényhez egy mexikóki legenda kapcsoládik. Réges-régen karácsony napján egy szegény ifjú nagyon szeretett volna segíteni a hozzá hasonló szegényeken. Nem volt azonban semmije, amit elajándékozhatot volna, úgyhogy nem tehetett mást, imába fogott. Ott ahol térdepelt, ott ahol fohászkodott, a legenda szerint szépséges, színes növény nott ki a földbol. Ezt a növényt Mexikóban a mai napig Flor de la Noche Buenának, aza a Szent Éj virágának nevezik. Karácsony táján nálunk is ott van minden lakásban.
Csalán (Inula helenium):
Jaj! Téged is megcsípett a csalán? A növény leveleinek érintése égeto fájdalmat és viszketo érzést okoz. Mindezért a levélben található hangyasav a felelos. A tudósok ugyanakkor már rég felfedezték, hogy a csalán sok betegségre hoz enyhülést. Ráadálul a csalánlevelek nagyon feldobják a különbözo saláták, túróból készült ételek ízét. A csalántea a borproblémák és az emésztési gondok megbízató orvossága, C-vitamin tartalma pedig fokozza a szervezet ellenálló képességét. Régen a szárított csalánlevelet szerelmi varázslás céljából is használták.
Bonsai (Pensai):
Nem más, mint a faformázás muvészete. A kis fa ágait úgy vágják vissza, hogy közben megorizzék az adott fajta jellegzetes alakját- miniatur formában. A bonsai muvészete Kínából ered. A legenda szerint a Han-diasztia idején tevékenykedett Jian Fang varázsló, aki számos különleges képességel rendelkezett. Így többek között képes volt mindent lekicsínyíteni: hegyeket, tengereket, folyókat és fákat. A bonsai muvészete ma már az egész világon ismert. Japánba szinte minden házban található bonsai fácska.
Cékla:
Tavasszal az egyik legjobb orvosság a cékla. Igen, igen. Már a régi görögök is ismerték, maga Apollón is szívesen fogyasztotta. Késobb arra is rájötek, hogy a cékla elmulasztja a fejfájást, továbbá májtisztító hatása is van. Manapság pedig sokan vallják, hogy napi egy nyers cékla a rák legjobb ellenszere.
Szerecsendió:
Ételek ízesítésére használják. Ha egy no szerecsendiót hordoz a zsebében, biztos lehet benne, hogy öregemberhez megy férjhez. Az Egyesült Államokban, Michigan környékén ugyanakkor azt tartják, hogy roppant hasznos reuma esetén, továbbá elhalványítja a szeploket. Egy biztos: az ételeknek használ.
Boróka:
Már a régi görögök is ismerték, az áldozati szertartások során gyakran égetek borókaágat. Manapság gint gyártanak belole, és eredményesen alkalmazzák a légfrissítoben is. A borókaillat szerencsét hoz, távol tartja a gonosz szellemeket.
Fekete üröm:
Az egész világon ismerik. Németorságban és Hollandiában, szentjános virágának nevezik, mivel azt tartják, hogy pontosan Szent Iván éjjelén kell leszedni (az Iván név a János egyik változata), akkor van benne a legtöbb hatóero. Egy legenda szerint Keresztelo Szent János mindig hordott magával ürmöt egy kis zacskóban. Mások szerint ez a növény megvédi az utazókat, a párnába rejtve pedig távol tartja a nyugtalanító álmokat. A mai boszorkányok ürömpárlattal szentelik meg a külömbözo mágikus tárgyakat.
A fa:
A fák már sok-sok évvel az ember elött megjelentek a földön, és ma is az ember hu társai. Oseink hittek abban, hogy a világmindenség kellos közepén egy hatalmas fa az életfa no. A Föld különbözo részein más és más fafajtát ruháztak fel az életfa tulajdonságaival: van, ahol a luccfenyot máshol a juhart. A fák számos alkotót is megihlettek. Lombjaik alatt sok-sok híres vers született. Igazság szerint magának kell megtalálnia a saját, külön bejáratú életfáját. Vágjatok neki egy jó nagy sétának, hallgasátok a lombok suhogását,bujatok oda egy szimpatikus fatörzshöz. Ha úgy érzitek, nyugaom jár át benneteket, megtaláltátok az életfát. Késobb érdemes megtudakolnotok, milyen fa is az.
Citromfu:
A citromfu osi növény, már a régi görögök is ismerték és használták. Európában életelixírnek, a szív örömének is nevezték. Azt valloták, hogy a citromfu mindenkinek vissza tudja adni az életkedvét. A XIII. században élo emberek rendszeresen ittak citromfuteát- ebben látták a hosszú élet zálogát. Egy rendszeres citromfufogyasztó állítólag 116 évet élt, ami abban az idoben kivételes hosszúságú életnek számított. Kérdés, hogy mindez a teának vagy az édesítoszerként használt méznek volt-e köszöntheto. A citromfufozet megszünteti a pattanásokat, csökkenti a haj zsírosodását.
Angyalfu:
Mágikus növény. A világ különbözo pontjain élo népcsoportok hisznek abban, hogy megvéd a gonosz szellemektol. A levélbol amuletett szoktak csinálni, amit nyakba akasztva viselnek. Fuszerként is használják. Nicholas Culpepper, a XVII. században élt nagy gyógynövény ismero azt vallotta, hogy az angyalfüvet akkor kell gyujteni, amikor a Hold az Oroszlán jegyében található.
Macskagyökér (Valeriana officinalis):
Másfél méter magasra is megno. Fehér vagy rózsaszínszembetuno virágai vannak. Europa szinte minden erdejében megtalálható. Illóolajat tartalmaz, amit imádnak a macskák. Tavasszal és osszel szokták gyujteni. Enyhíti a fáradtság tüneteit, feltölti az embert energiával. Ezeket a tulajdonságait már az ókorban is ismerték. Szerelmi varázslásra is használják.
Mirtusz (Myrtus communis):
Ez a sötétzöld bokor a Földközi-tengner vidékérol származik. Számos mitosz, legenda kötodik hozzá. Az egyik szerint az illatos növény Adonis édesanyjának, Mirrhának az átalakult megtestesülése. Mirrha az apja haragja elol menekülve változott növénnyé. Vénusz szentélye körül is mirtusz virágzott. Vénusz fejét pedig szintén mirtuszkoszorú díszítette akkor, amikor Paris kezébol átvette a legszebb nonek járó almát. Azóta tekintik a mirtuszt szerelem szimbólumának. A rómaiak számára is fontos növény volt, szivesen használták különbözo szertartások során. A mirtusz salátaeledelként sem megvetendo. A zöld buroktól megszabadított rügyek remekül illenek a gyümölcstálba. A szárított virágok és levelek pedig fokozzák a potpourri illatát.
Kamilla:
Már az ókori Egyiptomban is ismerték, a napisten virágának tartották. Európában a kamilla a legnépszerubb gyógynövény. A kesernyésízu kamillatea a megfázás és a gyomorrontás tüneteit egyaránt gyorsan enyhíti. Amennyiben szoke a hajad, és hajmosás után átöblíted egy kis kamillateával, meglátod, milyen szép fénye lesz. Ha ne bírsz a patanásaiddal, gyakran mosd meg az arcod erosre fozött kamillateával. Szerencséthoz hiz, ha elégetsz egypár kamillavirágot. Ha pedig azt szeretnéd, hogy a szobádban kellemes hangulat uralkodjék, teríts a padlóra kamillavirág- szonyeget.
Kálmosgyökér:
Nem sokan tudják, hogy a kálmosgyökér Indiából származik. Európában csak a XVI. században bukkant fel. Nedves helyeken, folyók, tavak partján, mocsoras helyeken találhozhatunk vele. A hosszú, 10 cm-t is eléro szárak végén ülo fürtös virágokat enm lehet nem észrevenni. Márciustól Májusig, illetve szeptemberben, októberben szpkták gyujteni. Gyógyhatásáról híres. A rossz étvágyú gyereke farkas étvágyúak lesznek tole. Fokozza a gyomornedv-temelodését. A mágia azt tartja róla, hogy a kálmosgyökérbol készült itóka, illóolaj, illetve egyéb kivonatok fokozzák a bátorságot.
Lándzsás utifu (Plantago lanceolata):
Egész Európában népszeru növény. Nálunk gyakorlatilag mindenütt megtalálható: réteken, erdokben, sot még a szeméttelepeken is. Nem különösebben látványos külseju. Sima levelei vannak,apró, hosszúkás virágok jellemzik. Gyógyító hatását már az ókorban is ismerték. A népi gyógyógyászat nehezen gyógyuló sebek kezelésére ajánlja. A lándzsás útifu azonban nemcsak a testet gyógyítja, hanem a lelket is: segít leküzdeni a bátortalanságot, határozottságot és energiát kölcsönöz.
Nyírfa (Betula pendula):
Az egyik legszebb és legismertebb fafajta. Kérge jellegzetes fehér színu. A levele baktérium ölo anyagot tartalmaz, levelébol fozött tea megnyugtatja a vesét, sot állítólag elolvasztja a vesekövet is. A nyírfa nedvével remekül fertotleníthetoek a sebek. Vannak, akik azt állítják, ha valaki egy kicsit elüldögél a nyírfa tövében, könnyebben tud majd dönteni a számára fontos kérdésekrol.
Kardvirág (gladius):
Szép, színes virágok, a kert díszei. Júniustol szeptemberig virágoznak. Az osi szláv népek azt vallották, hogy a kabáthoz erosített kardvirág türelmessé, bátorrá és nyitottá teszi viselojét. Állítólag hasznosnak bizonyult a pazarlással, fozetet készítünk a virágjából, az elmullasztja a borpírt, felfrissíti a fáradt bort.
Málna (Rubus idocos):
Két méter magasra is megnöv, bokros növény. A bokor levelei zöldek, alul kicsit szorösek. A természet valószínüleg senkinek nem kell bemutatni. Olyan finomak, hogy egyszeruen lehetetlen nekik ellenállni. A málnát szerte Európában mindenütt ismerik. Lázcsillapító hatású, remekül enyhíti a reumás tüneteket. A málnaszörpöt torokproblémák kezelésére szokták használni. A szerelmi mágiában is szerepe van: segíti az ellenkezo nem érdeklodésének felkelltését. Ugye milyen sokoldalú gyümölcs?
Kerti szegfu (Caryophyllacea):
Nagyon szép, egyesével vagy duplán virágzó, fehér, piros vagy rózsaszín színben pompázó növény. Már a régi görögök ismerték, az istenek virágának tartották, Zeusznak szokták áldozni. A rómaiak pedig Flor Jovisnak, azaz Jupiter virágának nevezték. Virágát italba dobva fiatal pároknak nyújtották át, imigyen járulva hozzá szerelmük tartósságához. |